Automatyka, Robotyka i Systemy Wizyjne

Stanowiska zrobotyzowane oparte na rozwiązaniach firmy OMRON światowego lidera w branży automatyki i robotyki przemysłowej.

 • Stanowisko z robotem typu DELTA,
 • Dwa stanowiska robotem typu SCARA - jeden w pozycji podwieszonej,
 • Stanowisko zaawansowanego i bardzo wydajnego systemu wizyjnego,
 • Mobilne stanowisko z robotem typu SCARA;
 • Mobilne stanowisko z systemem i czujnikiem wizyjnym,
 • Stanowisko Skanera 3D

1. Stanowisko z robotem typu DELTA

Stanowisko wyposażone w robota typu DELTA podwieszonego w górnej części konstrukcji stanowiska. Na wysokości roboczej pracy chwytaka robota DELTA znajdują się dwa transportery taśmowe, które poruszają się niezależnie z różnymi prędkościami. Zaimplementowana aplikacja służy do symulacji produkcji polegającej na przenoszeniu pojedynczych detali z jednego z dwóch zainstalowanych transporterów taśmowych i układania (paletyzacji) na drugim transporterze taśmowym znajdującym się wewnątrz stanowiska. Na wyposażeniu stanowiska znajduje się system wizyjny rozpoznający kontury, kolory detali oraz ich położenie we współrzędnych XY oraz R. Za odpowiednią kontrolę prędkości poszczególnych transporterów taśmowych oraz synchronizację ich z systemem wizyjnym oraz robotem odpowiada system trackingu. Ważnym elementem stanowiska jest szereg elementów systemu bezpieczeństwa.

2. Dwa stanowiska z robotami typu SCARA

Do dyspozycji są dwa niezależne wyposażone w podwieszanego robota SCARA o udźwigu 10 kg i posadowionego tradycyjnie robota SCARA o udźwigu 20 kg. Każde ze stanowisk wyposażone jest w niezbędne systemy analogicznie jak stanowisko z robotem DELTA tj , system wizyjne, systemy trackingu. Zastosowana aplikacja jak w poprzednim przypadku symuluje część procesu produkcji polegającą na przenoszeniu pojedynczych detali z jednego z dwóch zainstalowanych transporterów taśmowych i układania (paletyzacji) na drugim transporterze taśmowym znajdującym się wewnątrz stanowiska. Zastosowanie w Pracowni dwóch robotów SCARA wykorzystujących różne systemy mocowania pozwoliło zaprezentować uniwersalności w zastosowaniu tego typu robota.

3. Stanowisko zaawansowanego systemu wizyjnego

Ostatnim typowo przemysłowym stanowiskiem jest stanowisko zaawansowanego i bardzo wydajnego systemu wizyjnego. Za jego pomocą można prezentować typowe aplikacje wykorzystujące system wizyjny takie, jak:

 • kontrola jakości,
 • wykrywanie wad,
 • lokalizacja detali,
 • pozycjonowanie.

Zainstalowany w stanowisku system wizyjny obsługuje obraz wysokiej rozdzielczości (kamera 5 Mpix), i pracuje z dużą prędkością (mierzona w ilości detali/jednostkę czasu – min. na poziomie 20 inspekcji na sekundę), umożliwia łatwą integrację z zewnętrznymi urządzeniami.

Dodatkowo wszystkie powyższe stanowiska można zestawić i połączyć w jedną zautomatyzowaną linię. Obecnie w Pracowni zestawiono stanowisko z robotem DELTA i stanowisko z robotem SCARA, gdzie zaimplementowano dedykowaną aplikacje która pokazuje możliwą współpracę.

4. Mobilne stanowisko z robotem typu SCARA

Jednym z dwóch mobilny stanowisk w pracowni jest stanowisko wyposażone w robota typu SCARA posadowionego na postumencie o udźwigu 10 kg. Tak jak w poprzednich dużych stanowiskach i w tym zastosowano odpowiedni system wizyjny rozpoznający kontury detali oraz ich położenie we współrzędnych XY oraz R, a także umieszczono system trackingu (stanowiący integralną część sterownika robota), umożliwiający kontrolę prędkości transportera taśmowego oraz synchronizację z systemem wizyjnym oraz robotem. Specjalnie zaprogramowana aplikacja służy do przenoszenia pojedynczych detali z jednego z dwóch zainstalowanych wewnątrz stanowiska transporterów taśmowych i układania (paletyzacji) ich na platformie. Całe stanowisko charakteryzuje się ograniczoną wagą i kompaktowymi wymiarami co umożliwia transport w samochodzie.

5. Mobilne stanowisko zaawansowanego systemu wizyjnego

Drugim mobilnym stanowiskiem jest stanowisko systemu oraz czujnika wizyjnego. Główne zadanie to prezentację typowych aplikacji wykorzystujących system lub czujnik wizyjny takie, jak:

 • kontrola jakości
 • wykrywanie wad
 • lokalizacja detali
 • pozycjonowanie.

Zainstalowany w stanowisku system oraz czujnik wizyjny w maksymalnie prosty sposób (w 3 prostych krokach: ustawienia kamery, obszar wzorca, testowanie) umożliwia definiowanie kryteriów inspekcji wizyjnej, łatwą integrację z zewnętrznymi urządzeniami (przesyłanie wyników pomiarów do komputera przemysłowego). Stanowisko zapewnia wygodne środowisko do prób i porównywania możliwości systemu i czujnika wizyjnego celem doboru optymalnego rozwiązania do konkretnej aplikacji.

Dodatkowo na potrzeby systemów wizyjnych w stanowiskach w Pracowni dostępne są rożnego rodzaju obiektyw, oświetlacze i inne akcesoria umożliwiające pełne dostosowanie sytemu wizyjnego do potrzeba danego detalu.

6. Skaner 3D

Stanowisko skanera 3D wyposażone w skaner GOM ATOS Compact Scan 5M. Skaner wyposażony jest w dwa pola pomiarowe, które pozwalają dostosować skaner do rozmiarów skanowanego obiektu. W skanerze zastosowano technologię niebieskiego światła, która pozwala na szybsze i dokładniejsze pomiary. Dodatkowym atutem jest kompaktowość i mobilność urządzenia, które może wykonywać pomiary nie tylko w pracowni, ale także na miejscu u zleceniodawcy. Ostateczne wyniki pomiarów każdy zleceniodawca może dodatkowo analizować za pomocą darmowego oprogramowania – GOM Inspect, które można pobrać ze strony producenta.

7. Profesjonalne oprogramowanie typu CAD 2D/3D – Solid Edge

Oprogramowanie Solid Edge umożliwi w Pracowni przygotowywać/modyfikować projekty stanowisk z zakresu automatyki i robotyki. Oprogramowanie będzie m.in. pozwalać na modelowanie części i złożeń, generowanie dokumentacji płaskiej.

Usługi:

-wypożyczanie zrobotyzowanych stanowisk,

-skanowanie i analizowanie wyrobów za pomocą skanera 3D i specjalistycznego oprogramowania, (skanowanie może się odbywać w Pracowni jak i w siedzibie zamawiającego usługę),

Osoba do kontaktu:

Marcin Ingielewicz

Tel: +48 885 857 001

e-mail: marcin.ingielewicz@sit.slupsk.pl

FIRMY SIT

Gymsteer Sp. z o.o OTK PROJEKT Pomorski Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o. Ev Volta Sp. z o.o ECO LED PRESTIGE Eco Light Led Eco Light LED DW2 Group Fabryka Biznesu i Finansów Sp. z o.o Digital Journey - Agencja Kreatywna Oferta: Biurko na godziny Punkt Informacyjny ARP Administracja SIT mptechnology Sp. z o.o. Kaliop Poland Sp. z o.o. BlackTech Pracownia ARiSW Biurko na godzinę Ekowat Wind Sp. z o.o. Seargin Sp. z o.o. Foreco Termoinspekcje Asseco Business Solutions S.A. MTS - Multi Technology Solutions S.C EKOPERFEX Labolatorium Multiprojekt Automatyka Sp. z o.o

SZYBKI KONTAKT

tel: 59 714 18 40
fax: 59 714 18 41
sit@sit.slupsk.pl
LOKATORZY
Gymsteer Sp. z o.o OTK PROJEKT Pomorski Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o. Ev Volta Sp. z o.o ECO LED PRESTIGE Eco Light Led Eco Light LED DW2 Group Fabryka Biznesu i Finansów Sp. z o.o Digital Journey - Agencja Kreatywna Punkt Informacyjny ARP mptechnology Sp. z o.o. Kaliop Poland Sp. z o.o. BlackTech Pracownia ARiSW Biurko na godzinę Ekowat Wind Sp. z o.o. Seargin Sp. z o.o. Foreco Termoinspekcje Asseco Business Solutions S.A. MTS - Multi Technology Solutions S.C EKOPERFEX Labolatorium Multiprojekt Automatyka Sp. z o.o Gymsteer Sp. z o.o OTK PROJEKT Pomorski Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o. Ev Volta Sp. z o.o ECO LED PRESTIGE Eco Light Led Eco Light LED DW2 Group Fabryka Biznesu i Finansów Sp. z o.o Digital Journey - Agencja Kreatywna Punkt Informacyjny ARP mptechnology Sp. z o.o. Kaliop Poland Sp. z o.o. BlackTech Pracownia ARiSW Biurko na godzinę Ekowat Wind Sp. z o.o. Seargin Sp. z o.o. Foreco Termoinspekcje Asseco Business Solutions S.A. MTS - Multi Technology Solutions S.C EKOPERFEX Labolatorium Multiprojekt Automatyka Sp. z o.o
PARTNERZY